Založ si blog

Feministický brak na našom knižnom trhu

Vo svete umenia a literatúry platí, že na to aby ste dosiahli úspech, nepotrebujete byť dobrí, ale vám stačí mať len kvalitný marketing. Napríklad napíšete knihu, ktorá je zlá, ale ak disponujete dostatkom peňazí na reklamu, tak zaplatíte ľuďom, ktorí o nej budú písať, že je perfektná. Potenciálni čitatelia si prebehnú pochvalné recenzie a usúdia, že vaša kniha stojí za pozornosť, lebo keď to všetci hovoria, tak to musí byť pravda.

Pamätám sa na citáciu z akejsi knihy o vzťahoch. (Mala byť jednou z jej hlavných myšlienok.) Bolo to niečo v zmysle, že medzi single tridsiatničkami je veľké množstvo príťažlivých žien, ktoré bojujú o malé množstvo príťažlivých mužov. Zasmial som sa na tom, lebo v reálnom živote je to presne naopak. Zoberte si také internetové zoznamky. Chlapi na nich tvoria väčšinu a žien je tam minimum. Takých, ktoré si o sebe myslia, že sú príťažlivé, nájdete medzi nimi dosť, ale tých, ktoré naozaj sú, je zlomok. Na to, prečo to tak je, je jednoduchá odpoveď – príťažlivá žena, si dokáže nájsť partnera normálnou cestou a nemusí sa uchyľovať k takým zúfalým metódam, ako sú zoznamky.

Takže celkom zjavný nezmysel, napísaný v knihe, ktorá sa predáva po celom svete iba kvôli tomu, že má dobrú reklamu. Samozrejme, že autorka chce zarobiť čo najviac peňazí a preto nehľadá pravdu, ale píše tak, aby maximálne ulahodila svojim čitateľkám.

Do tejto kategórie radím aj knihu od istej americkej feministky, na ktorej recenziu som narazil. Jasné že prečítanie recenzie nepovie toľko, ako prečítanie celej knihy. Na čítanie zlých kníh ale nemám čas a v uvedenom článku boli, v hojnom množstve uvedené citácie, ktoré, predpokladám, mali byť výberom tých najzaujímavejších a najreprezentatívnejších myšlienok diela. Pozrel som sa na ne, a ostal som sklamaný. Namiesto hlbokých múdrostí, som našiel znôšku hlúpostí. Na ilustráciu hneď prvá z nich:

Súperenie žien cez krásu je totiž opakom prirodzeného výberu u všetkých ostatných cicavcov. Antropológovia vyvrátili predstavu, že samice musia byť krásne, aby si ich partneri vybrali na párenie. U vyšších primátov sex iniciujú samice, ktoré nielenže vyhľadávajú a užívajú si sex s mnohými partnermi, ale všetky samice, ktoré práve nečakajú mladé, sa vystriedajú v pozícii najžiadanejšej samice skupiny.

Čo tým chce povedať? Že sa máme správať ako zvieratá? Úsmevné je, že si vybrala len určitú konkrétnu skupinu zvierat a to preto, lebo jej model správania, jej vyhovuje. Ak sa ženy chcú opičiť po vyšších primátoch, môžu iniciovať sex, s kým len chcú. Na kráse však záleží. Zatiaľčo príťažlivá žena zbalí každého, nepríťažlivá sa môže snažiť koľko chce a nebude o ňu záujem. V praxi si príťažlivé ženy vyberajú príťažlivých mužov a nepríťažlivým mužom, ostávajú nepríťažlivé ženy. Z toho dôvodu, mnohí takí muži, volia radšej samotu. Niektorým osamelým ženám (mužatkám s mužskou dobyvačnou sexualitou) sa to nepáči. Príčinu však nehľadajú v sebe, ale v mužoch ktorí ich nechcú, alebo v spoločnosti, ktorá má zle nastavené pravidlá. Mám dojem že autorka knihy, tento spôsob myslenia u svojich čitateliek podporuje.

Vykonštruuje si ideológiu pozostávajúcu z nezmyslov. Napríklad že krása je sociálny konštrukt. Potom sa snaží vsugerovať tieto nezmysly svojmu publiku. Za cieľovú skupinu si, ako inak, vyberie nepríťažlivé ženy a presviedča ich, že sú dokonalé také aké sú. Vraj nemusia so sebou nič robiť – ak ich muži nechcú, nie je to ich vina, ale je to vina mužov, alebo spoločnosti. Spisovateľka svojim fanúšičkám nijako nepomáha. Namiesto toho v nich posilňuje narcistické sklony. Vedie ich k tomu, aby si vytvárali falošný obraz seba samých a upriamovali naň svoju lásku.

Obťažovali ma

02.01.2018

V poslednej dobe, sa veľa popísalo a pohovorilo, o sexuálnom obťažovaní. Mnohé slávne herečky a speváčky podávali svedectvá, ako ich obťažovali režiséri alebo producenti. Vyjadrovali sa viac »

O úbohej úrovni dnešnej beletrie

13.11.2017

Mal som šťastie, že v detstve a mladosti, som prichádzal do kontaktu s dobrými knihami. Najprv to boli rôzne rozprávky, neskôr klasická literatúra. Najmä ruská, ale aj slovenská, česká a viac »

Rozprávka o pyšnej žene

22.10.2017

Kedysi dávno, som na Rádiu Devín počul krátku poviedku s takýmto názvom. Autorom bol nejaký Rus. Bohužiaľ, nepamätám si jeho meno a moje pokusy nájsť toto dielko cez Google boli neúspešné. viac »

Bratislava, streľba, Petržalka, polícia, policajt

Polícia v prípade streľby v Petržalke čaká na pitvu

23.01.2018 12:44

V bratislavskej Petržalke zrejme zastrelil 26-ročný muž svoju 23-ročnú družku a potom zbraň otočil proti sebe.

korea, severna korea, tank, kldr

Kimovi "poddaní" dostanú nový sviatok, vo februári ich čakajú oslavy založenia armády

23.01.2018 12:32

Politický výbor Kórejskej strany práce vyhlásil v KĽDR nový sviatok - Deň založenie Kórejskej ľudovej armády, ktorý sa bude sláviť každý rok 8. februára.

byt, koliba, byvanie, dom

Bratislava plánuje nakúpiť náhradné nájomné byty v intraviláne mesta

23.01.2018 12:24

Magistrát hlavného mesta doteraz nezabezpečil náhradné nájomné bývanie pre 580 žiadateľov z reštituovaných bytov.

najvyšší súd

V kauze tunelovania Devín banky padli podmienečné tresty

23.01.2018 12:23

Dvojica obžalovaných taktiež musí nahradiť Devín banke spôsobenú škodu vo výške takmer 1,2-milióna eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 24524x
Priemerná čítanosť článkov: 1886x

Autor blogu

Kategórie