Založ si blog

Feministický brak na našom knižnom trhu

Vo svete umenia a literatúry platí, že na to aby ste dosiahli úspech, nepotrebujete byť dobrí, ale vám stačí mať len kvalitný marketing. Napríklad napíšete knihu, ktorá je zlá, ale ak disponujete dostatkom peňazí na reklamu, tak zaplatíte ľuďom, ktorí o nej budú písať, že je perfektná. Potenciálni čitatelia si prebehnú pochvalné recenzie a usúdia, že vaša kniha stojí za pozornosť, lebo keď to všetci hovoria, tak to musí byť pravda.

Pamätám sa na citáciu z akejsi knihy o vzťahoch. (Mala byť jednou z jej hlavných myšlienok.) Bolo to niečo v zmysle, že medzi single tridsiatničkami je veľké množstvo príťažlivých žien, ktoré bojujú o malé množstvo príťažlivých mužov. Zasmial som sa na tom, lebo v reálnom živote je to presne naopak. Zoberte si také internetové zoznamky. Chlapi na nich tvoria väčšinu a žien je tam minimum. Takých, ktoré si o sebe myslia, že sú príťažlivé, nájdete medzi nimi dosť, ale tých, ktoré naozaj sú, je zlomok. Na to, prečo to tak je, je jednoduchá odpoveď – príťažlivá žena, si dokáže nájsť partnera normálnou cestou a nemusí sa uchyľovať k takým zúfalým metódam, ako sú zoznamky.

Takže celkom zjavný nezmysel, napísaný v knihe, ktorá sa predáva po celom svete iba kvôli tomu, že má dobrú reklamu. Samozrejme, že autorka chce zarobiť čo najviac peňazí a preto nehľadá pravdu, ale píše tak, aby maximálne ulahodila svojim čitateľkám.

Do tejto kategórie radím aj knihu od istej americkej feministky, na ktorej recenziu som narazil. Jasné že prečítanie recenzie nepovie toľko, ako prečítanie celej knihy. Na čítanie zlých kníh ale nemám čas a v uvedenom článku boli, v hojnom množstve uvedené citácie, ktoré, predpokladám, mali byť výberom tých najzaujímavejších a najreprezentatívnejších myšlienok diela. Pozrel som sa na ne, a ostal som sklamaný. Namiesto hlbokých múdrostí, som našiel znôšku hlúpostí. Na ilustráciu hneď prvá z nich:

Súperenie žien cez krásu je totiž opakom prirodzeného výberu u všetkých ostatných cicavcov. Antropológovia vyvrátili predstavu, že samice musia byť krásne, aby si ich partneri vybrali na párenie. U vyšších primátov sex iniciujú samice, ktoré nielenže vyhľadávajú a užívajú si sex s mnohými partnermi, ale všetky samice, ktoré práve nečakajú mladé, sa vystriedajú v pozícii najžiadanejšej samice skupiny.

Čo tým chce povedať? Že sa máme správať ako zvieratá? Úsmevné je, že si vybrala len určitú konkrétnu skupinu zvierat a to preto, lebo jej model správania, jej vyhovuje. Ak sa ženy chcú opičiť po vyšších primátoch, môžu iniciovať sex, s kým len chcú. Na kráse však záleží. Zatiaľčo príťažlivá žena zbalí každého, nepríťažlivá sa môže snažiť koľko chce a nebude o ňu záujem. V praxi si príťažlivé ženy vyberajú príťažlivých mužov a nepríťažlivým mužom, ostávajú nepríťažlivé ženy. Z toho dôvodu, mnohí takí muži, volia radšej samotu. Niektorým osamelým ženám (mužatkám s mužskou dobyvačnou sexualitou) sa to nepáči. Príčinu však nehľadajú v sebe, ale v mužoch ktorí ich nechcú, alebo v spoločnosti, ktorá má zle nastavené pravidlá. Mám dojem že autorka knihy, tento spôsob myslenia u svojich čitateliek podporuje.

Vykonštruuje si ideológiu pozostávajúcu z nezmyslov. Napríklad že krása je sociálny konštrukt. Potom sa snaží vsugerovať tieto nezmysly svojmu publiku. Za cieľovú skupinu si, ako inak, vyberie nepríťažlivé ženy a presviedča ich, že sú dokonalé také aké sú. Vraj nemusia so sebou nič robiť – ak ich muži nechcú, nie je to ich vina, ale je to vina mužov, alebo spoločnosti. Spisovateľka svojim fanúšičkám nijako nepomáha. Namiesto toho v nich posilňuje narcistické sklony. Vedie ich k tomu, aby si vytvárali falošný obraz seba samých a upriamovali naň svoju lásku.

O úbohej úrovni dnešnej beletrie

13.11.2017

Mal som šťastie, že v detstve a mladosti, som prichádzal do kontaktu s dobrými knihami. Najprv to boli rôzne rozprávky, neskôr klasická literatúra. Najmä ruská, ale aj slovenská, česká a viac »

Rozprávka o pyšnej žene

22.10.2017

Kedysi dávno, som na Rádiu Devín počul krátku poviedku s takýmto názvom. Autorom bol nejaký Rus. Bohužiaľ, nepamätám si jeho meno a moje pokusy nájsť toto dielko cez Google boli neúspešné. viac »

Putin je náš úhlavný nepriateľ

23.08.2017

Cestoval som vo vlaku. Sedel som sám, vedľa mňa boli položené dva plášte na bicykel, ktoré som kúpil krátko pred tým v Bratislave. Na jednej zo zastávok, si ku mne prisadol nejaký starý ujo. viac »

Rusko, voľby

Rusko nemá peniaze na vyplácanie penzií, hovorí bývalý minister

19.11.2017 13:09

Priemerný ruský dôchodok patrí k najnižším v Európe. Začiatkom roku 2017 predstavoval 12,4-tisíca rubľov (asi 180 eur).

babečka, kostol, horna marikova

V Hornej Marikovej si stavajú kostol vlastnými rukami

19.11.2017 13:00

Drevený kostolík v Hornej Marikovej, časti Rázsochy, vlani podpálil neznámy páchateľ. Oheň zničil aj jedinečné sakrálne maľby. Dnes kostolík doslova vstáva z popola.

Zimbabwe, harare, mugabe

Mugabe už nie je šéfom a ani členom vládnej strany

19.11.2017 12:07, aktualizované: 13:20

Parlament je pevne rozhodnutý začať proces impeachementu proti prezidentovi Zimbabwe, ak Mugabe sám neodstúpi.

severná kórea, rakety

Washington zvažuje predaj protitankových rakiet Ukrajine

19.11.2017 11:35

Ruský prezident Vladimir Putin Američanov varoval, že takýto krok situáciu na Ukrajine jedine zhorší.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 21593x
Priemerná čítanosť článkov: 1799x

Autor blogu

Kategórie