Založ si blog

Trápenia nafukovacohlavého Eugena

Pán Eugen sedel doma vo fotelke. Bol to nevysoký, asi päťdesiatročný pán zanedbaného vzhľadu, oblečený v starom pulóvri s nórskym vzorom. Na nohách mal papuče čo pred pár rokmi dostal na Vianoce. Na tvári plnej vrások mal nasadené staromódne okuliare s hrubým rámom. Hľadel na televízor, no nedokázal sa sústrediť na program lebo jeho nálada bola rovnaká, ako ťažké sivé chmáry prepletajúce sa cez strapatý les antén, na strechách okolitých panelákov. Rozmýšľal ako vydržať s tou trochou peňazí čo mu ešte zostala v peňaženke, až do budúcej výplaty, alebo z čoho poplatiť šeky čo ležali v kuchyni na stole. Vzchop sa a prekonaj tú svoju skleslosť, povedal si pre seba. Keď máš nejaké problémy, tak ich rieš a zbytočne nad nimi nemudruj, lebo potom z toho budeš mať takú veľkú hlavu. Zdvihol ruky a urobil nimi gesto okolo nej, naznačujúce ako keby ju mal obrovskú.

Prešlo niekoľko minút. Zábavný program, pri ktorom sa človek rozptýli počúvaním otrepaných vtipov a kolotočárskeho popu skončil, po nekonečnom reklamnom bloku začalo večerné spravodajstvo, pozostávajúce prevažne z informácií o vojnách, teroristických útokoch, alebo rôznych kriminálnych činoch. Samé negatívne veci, pomyslel si. Človeku je zle keď nad tým rozmýšľa. Tu si ľudia sťažujú na rôzne banality a vôbec si neuvedomujú, ako dobre sa majú.

Zrazu si spomenul ako jednej kolegyni v robote sľúbil, že jej zoženie istú vzácnu orchideu a vykašľal sa na to, lebo sa mu nechcelo strácať s tým čas. Ona ho teraz bude mať za somára ktorý tára do vetra a nemá sa od slov k činom. Nevedel ako sa jej pozrie do očí, keď ju najbližšie stretne. Spomenul si že treba zrekonštruovať kúpeľňu, deťom nakúpiť školské pomôcky, žene darovať kvety k výročiu svadby, kamarátovi vrátiť peniaze čo mu dlhuje…

Rozmýšľal nad svojimi problémami a cítil ako sa mu zväčšuje hlava. Musím prestať lebo sa mi nafúkne a budem ju mať ako balón! Ale on sa neovládol a tá vec na krku sa mu ďalej nafukovala. Hrozivo rástla, až ju mal úplne obrovskú. Zdesene si ju prehmatával a zalamoval rukami. Pripomínal človiečika ktorý má miesto hlavy veľký balón, vpredu s malou zhrozenou tváričkou. Cítil že ho začína nadnášať.

Veľmi sa zľakol. Snažil sa niečoho chytiť aby sa udržal pri zemi, ale nepomohlo to. Vzniesol sa do vzduchu a vyletel von oknom. Stúpal do výšky a letel krajinou. Bol stále vyššie a vyššie, majestátne sa vznášal. Z vtáčej perspektívy sa mu otvoril nádherný výhľad. Pod ním sa mihali domy, stromy, postupne celé lesy, lúky, polia a dediny. Videl dole stojacich ľudí ako na neho pozerali.

Eugen, kam letíš? Volali za ním. Budeš nám tu chýbať! Eugen, pozdravuj marťanov! On im volal naspäť že určite, ale nebol si istý či ho počuli, lebo už bol veľmi vysoko. Nato vyletel na orbitu a zlaté Slnko, ktoré práve vystúpilo spoza horizontu, ožiarilo jeho udivenú tvár. Následne sa tento zblúdilý, odvážny, do neznáma letiaci satelit stratil v diaľavách vesmíru.

Vodník v Handlovej

02.03.2019

Do Handlovej zavítal vodník. Nevedno či vyliezol z neďalekého potoka, alebo z nevzhľadnej, špinavou vodou naplnenej nádržky, nachádzajúcej sa pod jeho nohami. Nečinne tam sedí, pôsobí akosi viac »

Prestal som čítať SME

05.11.2018

V minulosti som ich často čítaval. Až do zavedenia výmyslu zvaného Piano. Admini to zdôvodňovali snahou skvalitniť diskusie (lebo sa týkalo aj možnosti neobmedzene diskutovať). Nepôsobili viac »

Moje obľúbené knihy

03.11.2018

Pred rokom som uverejnil článok, kde som písal o biede súčasnej beletrie. Zmienil som sa v ňom aj, že počas môjho života som čítal mnoho kvalitných kníh. Teraz budem konkrétnejší a spomeniem viac »

Macron, Putin, Zelenskyj, normandský formát

Summit o Ukrajine dosiahol dohodu, ako ďalej postupovať

10.12.2019 00:00

Účastníci summitu tzv. normandskej štvorky, ktorý sa konal v Paríži, dosiahli dohodu o ďalších krokoch pre vyriešenie konfliktu na východe Ukrajiny.

Afganistan / USA / vojak /

USA mali roky zavádzať americkú verejnosť o vojne v Afganistane

09.12.2019 22:58

S odvolaním sa na dokumenty vypracované Úradom osobitného hlavného inšpektora USA pre obnovu Afganistanu to v pondelok napísal denník Washington Post.

väzeň, väzenie, mreže

Sériový sexuálny násilník dostal v Británii 33 doživotí

09.12.2019 20:45

Obete Josepha McCanna mali 11 až 71 rokov a zahŕňali tri ženy, ktoré uniesol z ulice ohrozujúc ich nožom a opakovane znásilnil.

Dunajská Lužná, kolóna

Cesta do Bratislavy krokom, vodičom tiekli nervy. Zopakuje sa to

09.12.2019 19:48

Ľuďom z obcí pri Bratislave, zvyknutým na kolóny, sa cesta do práce ešte výraznejšie predĺžila. Cesta domov bola podobná. Problémy majú trvať pol roka.