Výber z mojej obľúbenej hudby. Tentokrát hudba z bývalej Juhoslávie

Do dnešného článku som pripravil tri pesničky od rôznych interpretov, ktorí majú spoločné to, že sú z krajín bývalej Juhoslávie.

Prvou kapelou o ktorej napíšem, je Vatrenij Poljubac. Túto bosniansko-juhoslovanskú hudobnú skupinu založil v roku 1977 skladateľ, textár, vokalista a gitarista Milić Vukašinović.

Je považovaná za regionálneho priekopníka heavy metalovej hudby a za jednu z najdôležitejších rockových skupín zo Sarajeva a rockovej a popovej scény bývalej Juhoslávie.

Druhí v dnešnom článku sú Orthodox Celts. Táto srbská hudobná skupina vznikla v roku 1992 v Belehrade. Hrá írsku folkovú hudbu kombinovanú s rockovými prvkami.

Napriek tomu že ich štýl nie je typický pre región z ktorého pochádzajú, patria medzi najpopulárnejších v srbskej rockovej scéne.

Kapela začínala hraním tradičných írskych pesničiek, postupne začali hrávať čoraz viac svojej vlastnej hudby. Všetky ich texty sú v angličtine, ale majú aj viacero čisto inštrumentálnych skladieb.

Tradične oslavujú deň svätého Patrika veľkým koncertom v Belehrade. Tiež hrávajú na Belehradskom pivnom festivale.

Ako tretiu v dnešnom článku predstavujem Divnu Ljubojević. Je to srbská speváčka a dirigentka pravoslávnej náboženskej hudby, spievanej vo viacerých jazykoch.

Narodila sa v roku 1970 v Belehrade. Študovala na Mokranjacovej hudobnej škole a Hudobnej akadémii v Novom sade. Od konca osemdesiatych rokov sa začala venovať dirigovaniu.

Začiatkom deväťdesiatych rokov založila súbor Melodi, pozostávajúci z desiatich spevákov. Do dnešných dní Divna Ljubojević a Melodi v Európe odohrali viac ako 600 koncertov.

Moje staršie články o hudbe ktorá sa mi páči, nájdete tu. (To je odkaz na rubriku kultúra na mojom blogu na SME, kde som písal aj o mojej obľúbenej hudbe.)

Ruské porážky

13.10.2022

Ruská propaganda vykresľuje Rusko ako neporaziteľnú krajinu. V skutočnosti sa Rusko zúčastnilo aj vojen ktoré prehralo. Takouto vojnou bola Rusko-japonská vojna, ktorá prebiehala od februára 1904 do septembra 1905. V nej boli ruské vojská porazené v devätnásťdňovej bitke pri Mukdene. Táto bitka rozhodla o víťazovi celej Rusko-japonskej vojny. Pozoruhodná je aj bitka pri [...]

Toto si treba pripomenúť teraz, keď Rusi vymývajú ľuďom mozgy mýtom o ruskej neporaziteľnosti

12.10.2022

Čítal som životopis Jaroslava Haška. Už som uverejnil článok v ktorom som publikoval úryvky z knihy a poznámky, ktoré som si pri čítaní robil. Teraz sa k tejto knihe vrátim. Jaroslav Hašek bol priamy účastník bojov v 1. svetovej vojne, na východnom fronte. V knihe sa o bojoch píše toto: Ukrajinská fronta se dále neodvratne hroutí. Ruští vojáci hromadně opouštejí [...]

Rodinná tragédia

11.10.2022

Pani Halušková má syna, ktorý chodí do tretej triedy na základnej škole. Celé dni čumí do smartfónu a buď pozerá porno ktoré hrajú ľudia oblečení do zvieracích kostýmov, alebo hrá hry.

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 200251x
Priemerná čítanosť článkov: 3230x

Autor blogu